hokejové foto

Krátké komentáře k jednotlivým sezónám



Období 1930 - 1939:

      Československá hokejová reprezentace v sezóně 1930-1931. Sezóna to byla výjimečná v tom, byl uveden do provozu první zimní stadion v Praze a hokejisté už tak nebyli odkázáni jen na možnosti přírodního ledu. Premiéru zažil stadion na Štvanici 17. ledna 1931, kdy se utkal tehdy nejlepší československý hokejový tým LTC Praha s kanadskou Manitobou a prohra 0:2 byla brána jako slušný úspěch! O den později se uskutečnilo oficiální mezistátní utkání mezi Československem a Kanadou, něm dokonce naši hráči uhráli ještě příznivější výsledek - bezgólovou remízu! Další reprezentační zápasy této sezóny si náš národní tým zahrál na únorovém mistrovství světa v polské Krynici. Do finálové šestičlenné skupiny se Československo kvalifikovalo výhrami nad Maďarskem a Polskem. V hlavní části turnaje pak náš tým jen těžko překonával soupeřova brankáře, podařilo se to vlastně jen v zápase s Rakouskem, který skončil vítězně 2:1, autorem druhého gólu byl Karel Hromádka. Šampionát vyhrála Kanada před USA a Rakouskem, Československo skončilo na 5. místě.

      Československá hokejová reprezentace v sezóně 1931-1932.
V roce 1932 se uskutečnily zimní olympijské hry v Lake Placid. Tento turnaj byl zároveň braný i jako mistrovství světa, notně mu však na lesku ubírala skutečnost, že se jej účastnily pouze 4 týmy - USA, Kanada, Německo a Polsko. Důvodem absence více týmů ze "starého" kontinentu byly předpokládané vysoké náklady na tento sportovní podnik. Proto se v roce 1932 uskutečnilo ještě mistrovství Evropy, naposledy jako samostatný turnaj (později už se "evropské" medaile udělovaly pouze v rámci světového šampionátu a to do roku 1991 včetně). Původně se ME 1932 mělo konat v Praze, ale z důvodu skluzu v dostavbě štvanického zimního stadiónu bylo přesunuto do Berlína. Evropského šampionátu se účastnilo 9 zemí, které byly rozděleny do 3 tříčlenných skupin, postup dále se měl týkat prvních dvou. Jenomže protože měly ve skupině A všechny týmy po dvou bodech při dvou remízách, tak direktoriát turnaje změnil herní model tak, že postupovali všichni z "Áčka" (mimo jiné i domácí tým) a vítězové skupin B a C. Českoslovenští hokejisté B skupinu vyhráli, když nejdříve remizovali s Francií a pak porazili vysoko Lotyšsko 7:0, když dvakrát skórovali Alois Cetkovský a Wolfgang Dorasil, hrající netradičně v útoku. Jeho zařazení na tento post bylo způsobeno tím, že předpokládaný vůdce naší ofenzivy Maleček si na soustředění ve Vysokých Tatrách zlomil nohu. Jeho absence se naplno projevila hlavně v dalších zápasech, protože střelba gólů byl hlavní problém československého týmu. Ve finálové skupině prohrál náš celek všechny čtyři zápasy, když soupeřova brankáře dokázal překonat pouze v posledním utkání. Výsledkem bylo 5. místo, nejlepším týmem Evropy se stalo Švédsko.

      Československá hokejová reprezentace v sezóně 1932-1933.
Mistrovství světa poprvé v Československu! To byla hlavní událost nejenom této hokejové sezóny a to bylo vlastně vrcholem dosavadního dění v československém hokeji. Na turnaji se představilo celkem 12 reprezentačních výběrů. Nejdříve se 10 účastníků v základních skupinách utkalo o šest postupových míst, v další fázi se připojila Kanada a USA a ve dvou čtyřčlenných skupinách se hrálo o postup do finálové čtyřky. Československý tým do finálové části postoupil, když předtím zaznamenal sérii pěti výher, poprvé podlehl až Američanům, přičemž tento výsledek si oba týmy "odnesly" i do finálové skupiny. Utkání s Kanadou přineslo výhru zámořskému favoritovi, v poslední den turnaje se naši hokejisté utkali s Rakouskem o bronzové medaile. Opatrně vedený zápas v řádné hrací době gól nepřinesl, o našem vítězství 2:0 rozhodl v konci druhého prodloužení náš nejlepší hokejista 30. let útočník Josef Maleček. Kromě bronzových medailí z mistrovství světa si náš tým vybojoval i tehdy ceněný titul Mistrů Evropy. V utkání o světového šampióna se zrodilo překvapení, protože hokejisté USA v prodloužení vyhráli nad Kanadou a získali pro svoji zem poprvé zlaté medaile.

      Československá hokejová reprezentace v sezóně 1933-1934.
Reprezentační tým se nejprve představil v prosincovém přátelském zápase domácím příznivcům, v únoru se pak vydal na mistrovství světa do italského Milána. Turnaj rozehrálo 10 účastníků v základních skupinách, 7 z nich postoupilo, přidali se Kanada a USA a ve tříčlenných skupinách se hrálo o postup do finálové fáze. Československý tým se do druhé části turnaje kvalifikoval díky lepšímu skóre, pak prohrál s Amerikou, nejlépe se mu vydařil zápas s Rakouskem, který vyhrál 4:0, úvodní gól zaznamenal obránce Wolfgang Dorasil. Pozice na druhém místě ve skupině přinesla možnost utkat se o čtvrté postupové místo s Německem. Tento zápas "pravdy" přinesl v prodloužení výhru soupeři, čímž českoslovenští hokejisté na šampionátu dohráli a obsadili konečné 5. místo.

      Československá hokejová reprezentace v sezóně 1934-1935.
V této sezóně se uskutečnilo 10 mezistátních zápasů, první a poslední byly přátelské, 8 utkání pak odehráli naši hokejisté v rámci mistrovství světa, které se konalo ve švýcarském Davosu. Na toto hokejové dostaveníčko dorazilo rekordních 15 reprezentačních výběrů, přičemž chyběli Američané. Týmy byly rozdělené do čtyř skupin, nejlepší dva postupovaly do dalších bojů. Českoslovenští hokejisté si postup bez obtíží uhráli, zápas s Belgií přinesl dokonce rekordní výhru tohoto šampionátu. V další části turnaje se výhry našeho týmu rodili o poznání obtížněji. S Itálií bylo skóre po základní hrací době nerozhodné, nicméně bravurně sehrané prodloužení možné překvapení zažehnalo. Zápas se Švédskem byl ještě náročnější, utkání opět došlo až do prodloužení, ve kterém výhru 2:1 trefil Josef Maleček. V zápase s Kanadou vyhrál zaoceánský favorit, byť tím nejtěsnějším rozdílem. Výsledek se oběma soupeřům započítával i do finálové skupiny, kam postoupili ještě Švýcarsko a Velká Británie. S oběma týmy pak Československo své zápasy prohrálo, obsadilo konečnou 4. příčku. Titul mistrů světa obhájila Kanada, domácí Švýcaři získali stříbrné medaile, což bylo (a doposud je) jejich nejlepší umístěním na světových šampionátech!

      Československá hokejová reprezentace v sezóně 1935-1936.
Jejím vrcholem byly zimní olympijské hry v německém Garmisch-Partenkirchenu. Hokejového turnaje se účastnilo 15 zemí, které se rozdělily do 4 základních skupin, z nichž nejlepší 2 celky postupovaly do další fáze turnaje. Československo si vybojovalo postup, přičemž ve třech zápasech neinkasovalo ani gól! V další skupině pak byli prvním soupeřem našich hokejistů Američané, kteří v základní skupině překvapivě prohráli s Itálií. Proti našemu celku však nastoupili plně koncentrovaní a dalšího zaváhání se nedopustili. Československo tak svůj bodový účet navýšilo až díky následné výhře nad Švédskem, v posledním zápase s Rakouskem zvítězilo 2:1 (oba góly dal Drahoš Jirotka) a zajistilo si postup do finálové skupiny bez ohledu na ostatní výsledky. Do finálové skupiny se bohužel započítával výsledek zápasu s USA, v ní pak oba zbývající soupeři (Britové a Kanaďané) byly nad síly našeho celku, z čehož resultovalo konečné 4. místo. Británie dokázala porazit i Kanadu, s Američany uhrála ve finálové skupině bezgólovou remízu, a když v posledním zápase Američané podlehli Kanadě, stali se hokejisté reprezentující Velkou Británii naprosto senzačně olympijskými vítězi.

      Československá hokejová reprezentace v sezóně 1936-1937.
Světový šampionát v ledním hokeji pořádal poprvé Londýn. Přijelo 11 reprezentačních výběrů, chyběli Američané. Základní skupiny byly tři, postupovalo nejlepších 8 celků. V nominaci československé reprezentace došlo (po neúspěchu na olympijských hrách v roce 1936) k určité generační obměně. Brankářská stálice let minulých Peka uvolnila místo B. Modrému a "omlazení" se konalo i mezi obránci. Na postup ze základní skupiny "zadělali" českoslovenští hokejisté výhrou nad Norskem, v utkání se Švýcarskem remíza postačovala. V další fázi turnaje byla nad síly našich hokejistů Kanada, za to v následujícím zápase poznala sílu našeho týmu Francie, která odešla poražena 8:1. Pět gólů v tomto utkání zaznamenal Josef Maleček a v součtu se svými předchozími trefami v národním týmu tím dosáhl rovné stovky reprezentačních gólů! V boji o postup mezi nejlepší 4 celky však Československo podlehlo v prodloužení Německu a tak místo o medaile byly na programu zápasy "O cenu útěchy". Výhra nad Polskem mnoho nepomohla, jelikož soupeř po tomto utkání z dalších zápasů odstoupil. Výhra nad Francií a remíza s Maďarskem pak stačily na konečné 6. místo, které se nedalo nazvat úspěchem.

      Československá hokejová reprezentace v sezóně 1937-1938.
Podruhé byla pořadatelem mistrovství světa Praha. 14 účastníků bylo rozděleno do 3 základních skupin, nejlepší tři celky z každé skupiny pak postupovaly do čtvrtfinálových skupin. Českoslovenští hokejisté si postup vybojovali zejména díky úvodní výhře nad Rakouskem, kdy jediný gól zápasu padl až 85 vteřin před koncem třetí třetiny! Ve čtvrtfinálové skupině překvapilo Československo výhrou nad USA, porazilo v prodloužení i Švýcarsko a dostalo se mezi nejlepší 4 týmy. Semifinálový los přisoudil našim hokejistům olympijského vítěze z roku 1936 Velkou Británii a ta byla bohužel příliš těžkým soupeřem. V boji o bronzové medaile však náš reprezentační tým předvedl kvalitní výkon, porazil Německo 3:0, autorem vítězné branky byl Alois Cetkovský.

      Československá hokejová reprezentace v sezóně 1938-1939.
Poslední hokejová sezóna před druhou světovou válkou byla do té doby nejbohatší z pohledu počtu oficiálních zápasů, které Československo v jednom soutěžním ročníku odehrálo. Ze 14 zápasů byly čtyři přátelské, devět se hrálo v rámci mistrovství světa plus k tomu duel o mistra Evropy uskutečněný dodatečně po šampionátu. Mistrovství světa se účastnilo 14 zemí. Byly rozděleny do 4 základních skupin, z nichž se do semifinálových skupin kvalifikovalo nejlepších 8 týmů. Mezi postupujícími zeměmi nechybělo Československo, které pak v další fázi turnaje uhrálo bod za remízu s Německem, těsně podlehlo Kanadě a porazilo Velkou Británii 2:0, vítězný gól zaznamenal Ladislav Troják. Němci si vysokou prohrou s Kanadou pokazili skóre ve skupině a tak se československý výběr dostal i do finálové čtyřky. Tam podlehl Američanům (po prodloužení), Kanadě, v poslední zápase se Švýcarskem i přes trojnásobné prodloužení gól nepadl. Díky lepšímu poměru vstřelených a obdržených branek získalo bronzové medaile Švýcarsko, stříbro USA, zlato Kanada. O titulu mistra Evropy se mělo rozhodnout mezi Československem a Švýcarskem v samostatném zápase až začátkem března, když by ani tento zápas nepřinesl vítěze, neměl být titul udělen nikomu. K té variantě nedošlo, Švýcaři v domácím prostředí zvítězili, na další velké měření sil si pak hokejový svět musel počkat osm let.


SUMMARY -  ohlédnutí za předchozími sezónami, počínaje ročníkem 1930-1931, konče sezónou 1938-1939. Hlavní pozornost byla zaměřena na vystoupení československé hokejové reprezentace na světových turnajích. Při 9 pokusech vybrat nejdůležitější vyhraný zápas v sezóně z toho subjektivním pohledem vyšlo:
4 x s Rakouskem (1931, 1933, 1934 a 1936),
1 x s Lotyšskem (1932),
1 x se Švédskem (1935),
1 x s Francií (1937),
1 x s Německem (1938) a
1 x s Velkou Británií (1939).


Home page: >> Milanovo hokejové stránky <<